Поради від Ottobock: що таке ампутація?

Поради від Ottobock: що таке ампутація?

Ампутація кінцівок являє собою серйозне втручання у фізичну цілісність людини. Ампутація в значній мірі порушує опорно-рухові здібності людини. Рівень ампутації визначається лікарем перед операцією і залежить від причини ампутації.

Що очікувати після ампутації?

У постопераційному періоді з-за тимчасово вимушеного постільної режиму виникає небезпека розвитку контрактур, тобто обмеження рухів в суглобах, зменшення м’язової сили практично всіх великих і середніх м’язових груп кінцівок і тулуба, знижується витривалість серцево-судинної і дихальної систем. Тому ще в стаціонарі – з дозволу лікаря – призначається лікувальна гімнастика з метою профілактики розвитку ускладнень та швидкого відновлення функцій різних органів і тканин, які страждають від гіподинамії. Пізніше ця лікувальна гімнастика стане основою для програми фізичної реабілітації пацієнта при підготовці до протезування. Таким чином, ранній початок фізичної реабілітації пацієнта в стаціонарі допоможе скоротити терміни первинного протезування.

Правильне положення тіла пацієнта після ампутації нижньої кінцівки

Відразу після ампутації збереженого сегменту прооперованої кінцівки додають напівсидяче положення. Це необхідно для поліпшення відтоку в набряклою культі і якнайшвидшої нормалізації кровообігу. Однак, необхідно пам’ятати про небезпеку формування контрактур збережених суглобів прооперованої кінцівки, і тому протягом дня необхідно змінювати положення кукси по відношенню до тулуба: тобто час від часу опускати куксу з піднесення і, наприклад на 20-40 хвилин – з дозволу лікуючого лікаря – лягати на живіт.

Компресійна терапія

Ще в стаціонарі лікар часто призначає компресійну терапію з метою ліквідації постоперационного набряку і нормалізації кровообігу в збереженому сегменті кінцівки.

Найбільш доступним засобом компресійної терапії для пацієнта є бинтування еластичним бинтом. Призначається ця процедура лікуючим лікарем. Дуже важливо навчитися робити це правильно, оскільки якісне бинтування здатне вирішити багато проблем, пов’язані з порушеним кровообігом.

Бинтування кукси здійснюється за певними правилами: кукса бинтується суворо знизу вгору, натяг бинта завжди однакове, а збільшення компресії на дистальному ділянці кукси здійснюється за рахунок збільшення кількості турів бинта.

Спочатку бинт залишається на культі на 15-20 хвилин і ця процедура повторюється кілька разів протягом дня, а з часом необхідно довести тривалість компресії з ранку до вечора. В нічні години, як правило, компресія знімається і кукса відпочиває.

Профілактика рубців

Важливою умовою успішного протезування є хороше швидке загоєння рани і формування задовільного м’якого і еластичного, не спаянного з підлягаючими тканинами рубець. У стаціонарі догляд за швом здійснює медичний персонал, а в домашніх умовах пацієнт повинен продовжувати виконувати дані йому рекомендації самостійно.

Гігієна та догляд

Щоденна гігієна кукси грає важливу роль в профілактиці появи можливих подразнень та запальних процесів на шкірі, розвитку гнійничкових захворювань. Щовечора необхідно приймати водні процедури. Шкіру кукси найкраще очищати рН-нейтральними засобами або простим дитячим милом. За ніч і шкіра добре просохне. Після очищення шкіри перед сном рекомендується наносити зовнішні відновлюючі засоби, які знімають подразнення, сприяють загоєнню мікропошкоджень.

Реабілітація після ампутації

Фізіотерапія

Постільний режим після операції завжди призводить до зниження загальної витривалості організму. Відновити толерантність до фізичних навантажень допомагають регулярні заняття лікувальною гімнастикою. Ці заняття являють собою індивідуально підібраний комплекс вправ, спрямованих на поліпшення процесів кровообігу, зменшення післяопераційного набряку, відновлення рухливості в суглобах, підвищення силових якостей м’язів збережених кінцівок і тулуба. Протягом усього дня руховий режим пацієнта повинен бути організований так, щоб паузи відпочинку чергувалися з заняттями гімнастикою. Таким чином, пацієнт починає відновлювати свої фізичні сили і рівень загальної тренованості ще в стаціонарі, а пізніше продовжує займатися самостійно, щоб надалі освоєння ходьби на протезі проходило успішніше і швидше.

Підготовка до протезування

Для початку протезування необхідно, щоб відбулося повне загоєння післяопераційної рани, відпав струп зі швів, цілісність шкіри на всій культі була не порушена, набряк був ліквідований, чутливість була близька до норми; загальний фізичний стан був задовільним, не було загострень супутніх захворювань. В процесі протезування пацієнт обов’язково повинен навчитися самостійно одягати протез правильно, користуватися ним і здійснювати грамотний догляд. Всі питання, що цікавлять, необхідно своєчасно ставити техніку-ортопедів.


Набряки кукси
10 Грудня 2021