У цій статті ми розберемо питання, яке турбує всіх людей, які пережили ампутацію ноги на будь-якому рівні та готуються до протезування.
Якщо післяопераційна реабілітація пройшла успішно, якщо кукса відновлюється правильно, без проблем у вигляді інфікування, якщо у пацієнта немає супутніх станів, що ускладнюють протезування, а сам протез виготовлено правильно – ходити на протезі не боляче.
Але після операції періодичні болі можуть турбувати пацієнта в період до 3-6 місяців, доки відбувається первинне загоєння тканин та утворення рубця – формуванню якого потрібно приділяти чимало уваги, щоб він не завдавав незручностей надалі. Якщо періодичні болі не минають протягом 6 місяців після операції, звертайтеся до лікаря!
Чому буває боляче ходити на протезі?
Якщо є такі проблеми, як артеріальна недостатність, недостатня м’язова маса над усіченою кісткою, інфікування поверхні кукси – ходити на протезі може бути боляче. У такому разі доведеться тимчасово припинити використання протезу та перейти на милиці. Усунення причин може бути як консервативним, включаючи лікування антибіотиками, знезараження та знеболювання у разі інфікування, так і хірургічним. Якщо сталося неправильне загоєння рани і над кісткою недостатній прошарок м’язової та сполучної тканини, може знадобитися повторна операція.
Окремий випадок, коли можуть спостерігатися болі під час ходи на протезі – це нейропатичні болі. Це досить сильні пекучі або стріляючі болі неврологічної природи, які вкрай рідко стають хронічними. Причина появи нейропатії – ушкодження нерва під час ампутації чи подальшої реабілітації. Для лікування часто використовують методи фізіотерапії у поєднанні з лікарською терапією та масажем.
Також однією с причин болі при ході на протезі є фантомний біль.
Про них чули всі, але стикаються з ними менш як половина людей, які перенесли ампутацію. Особливість фантомного болю полягає в тому, що локалізується він не в куксі, а у відсутній кінцівці, тобто болить нога якої вже нема.
Найбільшу небезпеку виникнення больового синдрому під час носіння протезу несуть інфекції шкіри.
Чинник, що сприяє розвитку інфекційного процесу – закрита від доступу повітря гільза куксоприймача. Щоб попередити інфекційне зараження, потрібно обов’язково оглядати куксу щовечора а також слід проводити щоденні гігієнічні процедури.
Періодичні болі, локалізовані глибоко в тканинах і не пов’язані з носінням протезу, можуть свідчити про трофічні зміни судин, наявність незакритих ділянок кісткового мозку або про м’язову атрофію. Все це приводи для звернення до лікаря та обстеження.