Поради психолога особам з інвалідністю

Поради психолога особам з інвалідністю

Ці поради призначені в першу чергу для людей, у яких внаслідок будь-якого фізичного чи психічного дефекту обмежені можливості для нормальної життєдіяльності.

Решта читачів також почерпне з цих порад щось корисне для себе.

Нічого нового та незвичайного тут ви не знайдете. Все, або майже все, докладно і неодноразово описано у спеціальній та науково-популярній літературі, відомо з життєвої практики, але в житті багато хто про це чомусь забуває.

Прислів’я

Звертаємо Вашу увагу на те, щоб досягти результату — ТРЕБА ПОСТІЙНО ПРАЦЮВАТИ НАД СОБОЮ. Психолог допоможе вам розібратися, в чому причина ваших труднощів, якими способами подолати їх і як знайти сили для цього. Але НІХТО І НІКОЛИ НЕ БУДЕ ВИРІШАТИ ЗА ВАС ВАШІ ПРОБЛЕМИ! Поки ви цього не зрозумієте, будь-які поради будуть марними!

Не треба шкодувати себе.

Жалість забирає у вас сили та час необхідні для інших справ і не дає натомість нічого, крім почуття власної неповноцінності. Хвороба чи нещасний випадок, які зробили вас людиною з інвалідністю, вже сталися і нічого змінити не можна. Потрібно жити у своєму нинішньому стані, сьогоденням, тобто ТУТ І ЗАРАЗ. Це не означає, що ви повинні змиритися зі своєю недугою. Навпаки, всю енергію та волю потрібно спрямувати на компенсацію дефекту, щоб досягти успіху та здійснити свої бажання.

Не так уже й важливо, що в чомусь ви поступаєтеся здоровим людям, головне — це бажання жити і перемагати.

Любіть себе. Найближча та рідна людина для вас – це ви самі.

Любіть у собі все: свою зовнішність, тіло, розум. Прокинувшись, подивіться в дзеркало, посміхніться собі, побажайте доброго ранку та доброго дня своєму відображенню. Це додасть вам впевненості та сили. Найефективніша життєва установка: “Я ДОБРИЙ І НАВКОЛИШНИЙ СВІТ ДОБРИЙ.” Щасливі люди живуть саме за цим принципом.

Але любов до себе не повинна переходити в самозакоханість, коли людина перестає помічати свої недоліки. Спробуйте подумки перетворитися на іншу людину і уявіть, якою вона вас сприймає, як виглядє з боку ваша поведінка. Чому ця людина поставилася до вас у конкретній ситуації саме так, а не інакше.

Не замикайтеся у собі.

Багато людей з інвалідністю замикаються в собі, вважають, що вони нікому не цікаві і не потрібні, що оточуючі не розуміють їх і сміються з них. Це небезпечна помилка! Люди довкола вас не винні в тому, що з вами сталося. Ваші проблеми, переживання не такі вже неповторні та нерозв’язні. Повірте, є маса людей, які стикаються з такими ж проблемами і успішно їх вирішують.

Таких людей слід шукати всіма можливими способами: через лікарів, соціальних працівників, ЗМІ, Інтернет тощо. Разом можна впоратися з будь-яким лихом. Подумайте: А чим я цікавий? Якщо ви щось знаєте, вмієте, робите і чогось прагнете, то обов’язково знайдуться однодумці, з якими вам буде цікаво спілкуватися. Коли людина цікава, то її починають поважати та перестають звертати увагу на дефекти та недоліки.

Як ставитися до своїх близьких?

На жаль, деякі люди з інвалідністю, стають вічно ниючими “паразитами”, особливо стосовно своїх близьких. Щоб цього не відбувалося, потрібно дотримуватися принципу: БУДЬ ВДЯЧНИМ ЗА ТЕ, ЩО ДЛЯ ТЕБЕ РОБЛЯТЬ, НЕ ПОДОБАЄТЬСЯ — РОБИ САМ. Звичайно, потрібно піклуватися про людину з інвалідністю, але це не означає виконувати всі її забаганки і зносити грубість з її боку. Оточуючі люди не повинні вгадувати бажання та настрій людини з інвалідністю, та здогадуватися чого ви зараз хочете. ТИ — ЦЕ ТИ, ВОНИ — ЦЕ ВОНИ, ЯКЩО ЧОГО ХОЧЕШ — СКАЖИ ПРО ЦЕ.

Визначтеся, чого Ви хочете.

Біда багатьох людей у ​​тому, що вони не знають чого хочуть. Усі ми часто чуємо від оточуючих – “Я нещасний”. Але один нещасний тому, що йому нема чого поїсти, а інший тому, що його авто гірше, ніж у сусіда. “Нещастя” походить від якоїсь нереалізованої потреби, тому добре подумайте над тим, що саме і чому вас турбує, і чого ви хочете насправді. Це не так просто, як здається на перший погляд. Буває, що справжня проблема, усвідомлено чи несвідомо, ховається за іншими проблемами.

Визначившись зі своїми бажаннями та прагненнями, не кидайтеся їх тут же реалізовувати, а знову подумайте — «Чи справді мені це потрібно?» Уявіть у всіх подробицях стан, коли мету вже досягнуто. Що Ви при цьому відчуєте? Як до вас ставляться ваші родичі та оточуючі люди? Чи не з’являться від цього нові, серйозніші проблеми?

Шукайте невикористані сили та можливості.

«Всі ресурси необхідні для досягнення успіху присутні в кожній людині» – це один із основних постулатів психології. Проблема в тому, щоб зуміти користуватися цими ресурсами. Наприклад, вам не вистачає впевненості у собі, наполегливості, спокою у конфліктних ситуаціях. Згадайте подію зі свого минулого, коли ви почувалися комфортно, впевнено, коли у вас все виходило. Тобто, знайдіть такого себе в минулому, яким би ви хотіли бути в сьогоденні. Необхідно знову пережити ту минулу подію у всіх подробицях: зовнішність і голоси ваших співрозмовників, навколишнє оточення, запахи, смак їжі, як ви були одягнені, що відчували в той момент тощо.

У важких життєвих ситуаціях добре допомагає метод «Робінзона Крузо. Пам’ятайте, опинившись на безлюдному острові, герой на одній половині аркуша написав те, чого він був позбавлений, але в іншій половині — те, що мав. У результаті виявилося, що в його розпорядженні є все необхідне, щоб вижити, хоча спочатку положення здавалося безвихідним. У житті цей метод допомагає реально оцінити труднощі, що виникли, знайти можливі рішення проблеми і сили для їх реалізації. Головне тут проводити оцінку максимально об’єктивно, ніби ви оцінюєте труднощі та можливості сторонньої людини.


Набряки кукси
10 Грудня 2021