Що таке фантомний біль?

Що таке фантомний біль?

Після ампутації на будь-якому рівні – нижніх або верхніх кінцівок – у 85% людей розвивається такий стан, як фантомний біль. Такий біль має дуже різну тривалість, від декілька секунд до декількох днів, і цілий спектр проявів, що включають: здавлювання, печіння, поколювання, різь, відчуття важкості в ампутованій кінцівці, тощо. Зазвичай фантомний біль вперше виявляється після декількох днів після ампутації і у більшості пацієнтів проходить через півроку, але в деяких випадках біль стає хронічним.

Однією з причин прояву фантомного болю це – формування нових нервових закінчень, що йдуть в сполучну тканину, так як нервові волокна поступово відновлюються. Крім того, ділянка мозку, що відповідала за зв’язок з втраченою кінцівкою, може почати приймати інформацію з інших ділянок. Нейронні сигнали починають конкурувати між собою – все це призводить до фантомного болю або неприємних відчуттів. Зокрема, людина може сприймати свою кінцівку як присутню, але видозмінену, а подразнення в одній частині тіла може відчуватися як подразнення в ампутованій кінцівці.

Чарівної пігулки від фантомних больових відчуттів не існує – анальгетики дають слабкий і тимчасовий ефект, та й ефективність їх згодом знижується.

Якщо ви відчули фантомний біль, не варто лякатися і вже тим паче тримати свої переживання в собі. Важливо звернутися до сімейного лікаря, розповівши про всі особливості самопочуття – ще й для того, щоб не сплутати фантомний біль з реальною проблемою, наприклад, як інфікування кукси. Потрібно дотримуватись рекомендацій лікаря і коригувати лікування відповідним чином.

Одним з найважливіших факторів, що запобігають розвитку фантомних больових відчуттів, є фізична активність відразу після операції. Тому виконання приписів з лікувальної фізкультури хоча і не гарантують відсутності фантомного болю, але значно знизять вірогідність його розвитку.


Набряки кукси
10 Грудня 2021